Championship Show  24th September 2005

Judge: Mrs Dot Britten (Krisma)

CCWinners05ChShow

DCC & BIS K & P Crockett’s RUSSIAN CH MARKSTOWN MR HAVASU

RCC & RBIS B & M Squire’s KIMGARWYN ALCO

BCC Griffith’s KARAMYND PAWS FOR APPLAUSE

RCC B& M Squire’s KIMGARWYN LITTLE MO

Class 1 Minor Puppy Dog

1. Reidie’s Trigger Trouble at Asheridgelee 2.2.05, Mrs Roberts, Ch Bellevue Trigger Happy x Bonny Cleo

Class 2 Puppy Dog

1. K & W Corri’s Inverglen Knight Magic 10.10.04, Exh, Ch Krisma Streetwise x Merkot Just So By Inverglen –  BPD & BEST PUPPY IN SHOW

2. Coley’s Kingsview Macfly 9.12.04, Exh, Ch Krisma Streetwise x Ch Kingsview Willow the Wisp

3. Gilmartin’s Loughallen Bonnie Prince Scott, 1.10.04, Exh, Charosmack Christmas Cracker for Cooley x Loughallen Bonnie Lass

Class 3 Junior Dog

1. Purchon’s Lindenka Bennington  5.9.04, Exh, Kimgarwyn Apollo x Tomlyndon Tamarin at Lindenka

2. Cook’s Roxholm Silver Spirit, 27.8.04, Mrs Clements, Ch Newtonglen Covenanter of Rozamie x Charterwood Diamond Angel to Roxholm

3. Reidie’s Asheridgelee Mr Dynamite, 12.5.04, Exh, Ch Burneze Chatterbox x Hopecharm Weathergirl at Asheridgelee

4. Clements’ Bocans Just F Romance F Roxholm, 11.7.04, Mrs Steenson, Bellevue Just F Fun x Kawachado White Lace

5. Aiken’s Royalcounty Deantaineire, 6.8.04, J & G Fitzpatrick, Ch Krisma Jammy Dodger x Ch/Ir Ch Burneze Mistletoe Magic

Class 4 Novice Dog

1. Roxholm River Spirit

2. Royalcounty Deantaineire

Class 5 Graduate Dog

1. Loughallen Bonnie Prince Scott

Class 6 Post Graduate Dog

No entry

Class 7 Limit Dog

1. B & M Squire’s Kimgarwyn Alco JW, 26.10.03, Exh, Kimgarwyn Apollo x Lasara Look at Me – RCC & RESERVE BEST IN SHOW

2. G & J Fizpatrick’s Royalcounty Streetwise Guy, 16.11.02, Exh, Ch Krisma Streetwise x Ch/Ir Ch Burneze Mistletoe Magic

Class 8 Open Dog

1. K&P Crockett’s Russian Ch Markstown Mr Havasu, 18.3.03, J Jenkins, Charosmack Cristmas Cracker x Fireside Lass – DCC & BEST IN SHOW

2. S&D Jennings’ Ch Comdale Action Man, 2.7.03, Exh, Ch Ashgate Sinclair x Comdale Classic

3. K&W Corri’s Ch Inverglen Celtic Raider, 8.3.02, Exh, Ch Ariostea Pilgrim to Ashgate (Imp) x Inverglen Springtime

4 Griffith’s Ch Karamynd High As A Kite, 5.2.03, Exh, Ch Hopecharm Willie Makeit for Karamynd x Hopecharm Full of Deelite at Karamynd

Class 9 Veteran Dog or Bitch

None present

Class 10. Minor Puppy Bitch

1. Dunne’s Charosmack Cause To Wonder, 16.3.05, Exh, Ch Hopecharm Willie Makeit for Karamynd x Ch Charosmack Clear Dreams

2. Clements’ Roxholm Rinkie Dee, 24.3.05, Exh Ashgate Leny x Roxholm Rosy Prospect

3. Reidie’s Bellevue Simply Gifted to Asheridgelee, 17.2.05, T Squire, Krisma Ramjam x Bellevue Earl Grey

Class 11. Puppy Bitch

1. J&P Edmondson’s Pepabby Priceless, 23.10.04, Exh, Ch Krisma Jammy Dodger x Ch Pepabby Precious – BEST PUPPY BITCH

2. Mallon’s Lamsmore Esha, 17.10.04, S Sizmore, Ch/IrCh Ashgate Scot’s Progress x Lamsmore Floraness

3. Gilmartin’s Loughallen Erica O’So Precious, 9.11.04, Exh, IrCh Cooley Attention to Detail x Loughallen Best Yet

4. Ward’s Erodub My Heather, 28.11.04, Exh, Steamboat Willie x Killanacran Moonshine

Class 12. Junior Bitch

1. Jenkinson’s Highcross Crimson Charm, 2.10.04, Exh, Ch Krisma Streetwise x Highcross Cameo

2. Abbey’s Hopecharm Indee Know at Kristajen, 29.5.04. S Fryer, Ch Ashgate Ivanhoe x Hopecharm Karamynd Ona Journey

3. McConnell’s Dunshirab Magilacuddy, 30.8.04, Exh, Charosmack Cristmas Cracker for Cooley x Brougherview Gortin Glen

 Class 13. Novice Bitch

1. Highcross Crimson Charm

2. Hopecharm Indee Know at Kristajen

3. Loughallen Erica O’So Precious

4. Erodub My Heather

5. McConnell’s Brougherview Gortin Glen, 28.4.03, I McManus, Crevamoy Special Request x Chloe Isabella at Brougherview

Class 14. Graduate Bitch

1. B&L Smith’s Killynether Koko at Lorbri, 6.2.04, P Molony, Whynncraege Navajo x Killynether Keepsake

2. K&W Corri’s Inverglen Enchanted, 6.1.04, Exh, Birkfell Sparkle by Inverglen x Inverglen Bewitched

3. Smith’s Highcross Cascade, 19.4.03, L Jenkinson, Pepabby Punchinello x Highcross Cameo

Class 15. Post Graduate Bitch

1. Molony’s Killynether Kimiko, 6.2.04, Whynncraege Navajo x Killynether Keepsake

2. Lancaster’s Clanestar Careless Spell, 2.4.03, Exh, Ch Kristajen Casterspell x Ch Clanestar Careless Spirit

3. Swiney’s Glenveagh Janina, 26.12.00, M Johnston, Ch Juadsa Wired For Sound x Glenveagh Jezebel

Class 16. Limit Bitch

1. Griffith’s Karamynd Paws For Applause, 5.2.03, Exh, Ch Hopecharm Willie Makeit for Karamynd x Hopecharm Full of Deelite at Karamynd - BCC

2. B&L Smith’s Killynether Kameo at Lorbri, 21.1.03, P Molony, Ch/IrCh Killynether Kavanagh x Lorbri Jive Talkin to Killynether

3. Lancaster’s Clanestar Cloud Dancer, 2.11.03, Exh, Ch Kristajen Casterspell x Clanestar Cydney

4. Purchon’s Lindenka Kerrygan , 26.11.03, Exh, Kimgarwyn Apollo x Lindenka Shannon

5. K&P Crockett’s Havasu Hoipoloi, 31.10.02, Exh, German Ch Braitnouz Grasshopper x Ch/Ir/DanCh Havasu Humber Lady

Class 17 Open Bitch

1. B&M Squire’s Kimgarwyn Little Mo JW, 21.1.03, Exh, Ch Lindenka Brannigan JW x Ch Lasara Love Me Too - RCC

2. B&L Smith’s Burneze Just Anny Lusion at Lorbri, 18.9.01, M Burns, IrCh Burneze Maxamillion x Burneze I’m Annie Lusion

3. Dunne’s Ch Charosmack Cool Secret, 5.2.03, Exh, Ch Davot Chivalrous Chap JW x Ch Olton Aye Cloudy Day at Charosmack

4. Coley’s Ch Kingsview Willo The Wisp, 7.11.02, Exh, Ch Hopecharm Willie Makeit for Karamynd x Kingsview Sky High

5. Abbey’s Ch Ashgate Saucher at Kristajen, 22.5.01, S Thomson, Ch/Int/Am Ch Ariostea Pilgrim to Ashgate x Ashgate Skene

05BestPupResBP02
BISPUP05
05DogCcBISno2
Camera02

[NIWHWTClub] [Club Info] [Committee] [History] [Events] [11Open] [08Open] [07Open] [06OpenShow] [05OpenShow] [04OpenShow] [03OpenShow] [02ChShow] [RESULT~1] [03ChShow] [Results03Show] [04ChShow] [05ChShow] [Photos05ChShow] [06ChShow] [07ChShow] [08 ChShow] [09Ch Show] [10Ch Show] [11ChShow] ['12ChShow] ['13ChShow] [Clubshow Winners] [Tips for new owners] [Code Of Ethics] [Judges Lists] [Downloads] [NIWHWT~1] [Links] [Show Schedules]